Cel wyprawy


Cel 1: Stworzenie ogólnodostępnego przewodnika

   Planując nasze wyprawy napotykamy ogromne trudności w zdobyciu praktycznych informacji, rad, dokładnych map regionów, szczegółowych relacji z przejść innych grup. Stąd nasz pomysł, aby stworzyć internetowy przewodnik po miejscach, do których dotarliśmy, aby podzielić się naszymi doświadczeniami, zachęcić innych do odwiedzenia przepięknych, praktycznie nieznanych dotychczas gór, a przede wszystkim zwiększyć bezpieczeństwo wyjazdów w te rejony. Wyruszając na wyprawę z szeroką wiedzą o danym miejscu i bogatym w doświadczenie poprzedników można uniknąć wielu niebezpiecznych sytuacji i zapobiec nieszczęśliwym wypadkom.
   Dlatego potrzebne są aktualne informacje o stopniu trudności przejść przez przełęcze i lodowce, o osypiskach i zagrożeniu lawinami kamiennymi etc. Pierwsze część przewodnika (Góry Ałtaj) została umieszczona na stronie www.altaj2004.prv.pl. Zawarte są tam zarówno liczne zdjęcia z naszej wyprawy, jak i bardzo szczegółowe informacje praktyczne wraz z dokładnym opisem trasy i mapą. Z doświadczenia wiemy, że takie informacje są bezcenne i kluczowe dla zorganizowania bezpiecznej wyprawy.

Cel 2. Poznanie historii i teraźniejszości Kirgizji i Tadżykistanu

   Chcielibyśmy zobaczyć jak wygląda życie w odwiedzanych krajach, zaliczanych do jednych z najbiedniejszych państw na świecie. Interesuje nas szczególnie jak uzyskanie niepodległości przez Kirgizję i Tadżykistan wpłynęło na ich rozwój. Zamierzamy się dowiedzieć czy po wojnie domowej w latach 90-tych życie w Tadżykistanie wraca do normy i czy tulipanowa rewolucja w Kirgizji rzeczywiście była rewolucją demokratyczną, a nie zwykłą wymiana elit władzy. Zamierzamy zbadać ponadto czy w Kotlinie Fergańskiej, spichlerzu Azji Centralnej, wciśniętej między wysokimi górami, podzielonej między Uzbekistan, Kirgistan i Tadżykistan nadal panują napięte stosunki narodowościowe.