Region Azji Środkowej


Studencki Klub Górski

KIRGIZJA, jedna z byłych republik radzieckich, to mały, górzysty kraj jeszcze słabo poznany przez turystów. Kirgistan uzyskał niepodległość w 1991 roku, po rozpadzie Związku Radzieckiego. W drugiej połowie marca 2005 roku wybuchła tam tzw. tulipanowa rewolucja, która obaliła prezydenta Askara Akajewa. W wyniku pierwszych demokratycznych wyborów władzę objął nowy prezydent Kurmanbek Bakijew. Kirgizję zamieszkują przedstawiciele 154 narodowości i grup etnicznych. Wielu z nich prowadzi wciąż pasterski tryb życia, w szczególności latem, kiedy przenoszą się z wiosek na wysokogórskie hale. Najwięcej alpinistów i turystów przyciągają szczyty Piku Pobiedy (7439 m n.p.m.), Piku Lenina (7134 m n.p.m.) oraz Chan Tengri (7010 m n.p.m.). Dużą atrakcją przyrodniczą jest leżące na północy kraju jezioro Issyk-kul, drugie najwyżej położone jezioro świata (1606 m n.p.m.), osadzone w pięknej scenerii wysokich gór Tien-szan. Krystalicznie czysta i bardzo ciepła woda dorównuje czystością najgłębszemu jeziorowi na Ziemi - Bajkałowi.

TADŻYKISTAN jest najbardziej górzystym państwem Azji Centralnej - ponad połowa powierzchni kraju leży na wysokości powyżej 3000 m n.p.m. Na jego terenie schodzi się 5 potężnych łańcuchów górskich: Himalaje, Karakorum, Hindukusz, Tien-szan i Pamir. Kotlina Fergańska, leżąca na północy kraju była jednym z regionów kształtowania się cywilizacji w Azji Środkowej i wyznaczała jedną z dróg Jedwabnego Szlaku z Chin do Samarkandy i Persji, a następnie do Europy. Tadżykistan to kraj wciąż nieco dziki, ale wielobarwny, nie tylko ze względu na różnorodność krajobrazów i dziewiczą przyrodę, ale także na jego mieszkańców. Społeczność kraju - w przeważającej części Tadżycy, ale także Uzbecy i Afgańczycy, zachowali do dziś wiele elementów tradycyjnej kultury, w tym przede wszystkim religię (islam sunnicki), patriarchalną organizację rodziny, sposób gospodarowania i rzemiosło. W niektórych odległych górskich regionach ludność nadal mówi starożytnym dialektem.

UZBEKISTAN - państwo w środkowej Azji, które po rozpadzie ZSRR w 1991 uzyskało niepodległość. O powierzchni 447,4 tys. km2, zamieszkiwane przez Uzbeków 71%, Rosjan 8%, Tadżyków 5%, Kazachów 4%. Stolicą jest Taszkent, inne główne miasta to: Samarkanda, Namangan, Andiżan, Buchara, Fergana. Większą część kraju zajmuje pustynia Kyzył-kum. Na północnym wschodzie i południu leżą przedgórza i pasma Tien-szanu i Gór Hisarsko-Ałajskich (wys. do 4643 m), rozdzielone Kotliną Fergańską. Główne rzeki to Amu-daria i Syr-daria.