Studencki Klub Górski


Strona główna S K G

MAMY JUŻ 30 LAT !

   Studencki Klub Górski założony został w 1976 roku przez studentów Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Działał początkowo jako jedno z kół PTTK, zaś od 1993 roku posiada osobowość prawną - jest stowarzyszeniem zarejestrowanym przez Krajowy Rejestr Sądowy, posiadającym swoje władze i statut.
   Propagujemy kwalifikowaną turystykę górską i dążymy do integracji środowiska studenckiego oraz turystycznego. Dzielimy się również naszą wiedzą i umiejętnościami z każdym, kto tylko zapragnie poznać góry od trochę innej strony. Do najważniejszych elementów naszej działalności należą:

WYJAZDY I WYPRAWY

   Wyjazdy klubowe mają na celu połączenie elementów krajoznawczych, turystycznych, często nawet sportowych (alpinizm) oraz kulturalnych, etnograficznych, architektonicznych i historycznych. Członkowie klubu i jego sympatycy oprócz licznych wyjazdów w góry Polskie (Beskidy, Tatry oraz Sudety), organizują wyprawy po Europie - w góry Czech, Słowacji, Ukrainy, Rosji, Rumunii, Bułgarii, bywają także w Alpach, Pirenejach i Dolomitach oraz w krajach północy.
   Jednak do największych osiągnięć Klubu należą wielotygodniowe, samodzielnie zorganizowane ekspedycje, przede wszystkim w góry Azji: Himalaje, Karakorum, Tien Szan, Pamir, Ałtaj, Changaj mongolski czy Kaukaz, a także do Ameryki Południowej. Nasze Wyprawy dotarły też do Chin i Nowej Zelandii, na Kamczatkę, Półwysep Kolski oraz Ural Polarny.

KURS PRZEWODNICKI

   Przede wszystkim polega na kształceniu nowych kadr turystycznych i przewodnickich. Od 1981 roku corocznie prowadzony jest Kurs Przewodników Górskich SKG. Jego uczestnicy oprócz wiedzy teoretycznej uczą się praktycznych umiejętności związanych z turystyką górską, takich jak topografia, metodyka prowadzenia grup, poruszanie się w trudnym terenie górskim czy kuchnia polowa. Szczególnie duży nacisk kładziony jest na radzenie sobie w trudnych warunkach i nieprzewidzianych sytuacjach.

IMPREZY

   To pokazy slajdów, filmów oraz wystawy fotografii z egzotycznych i interesujących miejsc na całym świecie. Pokazujemy zarówno dokonania SKG, jak i zapraszamy ciekawych gości takich jak: Anna Czerwińska, Andrzej Zawada, Leszek Cichy, Krzysztof Wielicki, Marek Kamiński, Ryszard Czajkowski, Jerzy Majcherczyk, Elżbieta Dzikowska.
   To także wspólne spotkania w celu poprawiania kondycji: wycieczki rowerowe, biegowe oraz gry zespołowe. Jak również wspólne zajmowanie się namiotową bazą w Podwilku, która cieszy się niesłabnącym powodzeniem i popularnością wśród turystów, gdyż jest wspaniałym punktem wypadowym w masyw Babiej Góry i na Orawę.